Príde dohoda medzi EU a Veľkou Britániou už v novembri?

Autor: Adam Hulin | 9.10.2018 o 11:41 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  244x

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa vyjadril, že právnici zastupujúci Európsku úniu pracujú 'dňom i nocou', aby to dospeli ku spoločnej dohode.

Európski a britskí predstavitelia našli v piatok 5. októbra spoločnú reč a tak vznikla možnosť uzavrieť dohodu o Brexite v nasledujúcich týždňoch. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa vyjadril, že právnici zastupujúci Európsku úniu pracujú 'dňom i nocou', aby to dospeli ku spoločnej dohode.

Obe strany dúfajú, že dosiahnu pokrok v otázke írskych hraníc včas pred summitom, ktorý sa uskutoční 17. októbra a o mesiac neskôr budú môcť uzavrieť dohodu. Táto dohoda by mala potom smerovať do parlamentu Spojeného kráľovstva, kde premiérka Tereza May bude obhajovať zmluvu a prospech z nej vyplývajúci.

"Naozaj sa veľmi sústredím na dosiahnutie dohody," povedal Juncker rakúskemu parlamentu vo Viedni. "Komisia prostredníctvom hlavného vyjednávača Michela Barniera pracuje vo dne i v noci s Britmi a členskými štátmi, aby dokázali zabezpečiť dostatočný pokrok." Ďalej pokračoval, že myšlienkou je presunúť veci tak, aby sa v čase, keď sa vedúci predstavitelia EÚ stretnú v druhom týždni rokovaní, ktoré bude v októbri "mali dostatok dohôd na to, aby sme to konečne rozhodnutie a podmienky urobili v novembri."

David Lidington, de facto zástupca britskej premiérky, bol pozitívne naladený pri diskusiách v Madride, rovnako ako írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney. Avšak obaja muži povedali, že je potrebné ešte doriešiť niektoré kľúčové detaily.

Najväčším rizikom pre dohodu je Democratic Unionist Party, ktorá aj napriek tomu, že podporuje premiérkine rozhodnutia v Londýne je neústupná proti akejkoľvek dohode, ktorá oddeľuje Severné Írsko od Británie. Bude teda  potrebné určiť body v zmluve, ktoré môžu byť potrebné na to, aby sa dosiahla dohoda, ktorá zabráni vzniku novej hranice na Írskom ostrove.

Írska republika má o Brexit tiež veľký záujem a má k nemu čo povedať, nakoľko íri sú piatym najväčším importérom Spojeného kráľovstva a Veľká Británia je druhý najväčší exportný trh Írska.

Taktiež treba dodať, že nikto si nepraje návrat do desaťročia násilia v Severnom Írsku medzi protestantskou väčšinou a politicky marginalizovanou katolíckou menšinou. Mier bol dosiahnutý pred dvadsiatimi rokmi a skutočnosť, že obe krajiny vstúpili do jednotného trhu a colnej únie urobilo rozdelenia hranicami zbytočné a rozpor o hranice upadol do zabudnutia. Avšak odchod Británie z Európskej Únie spôsobil opätovné otvorenie tejto témy, a preto je to aktuálne najdôležitejšia téma na diskusie, ktorá podľa britskej premiérky bude vyriešená koncom tohto týždňa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?